Úvod » Fotbal » Pohár FIFAC 2017 - 2018

První kolo, první zápasy

publikováno 08.09.2017 (aktualizováno 20.09.2017)

7. září se rozběhly boje v novém ročníku Poháru FIFAC. Stejně jalo před rokem se v prvním kole střetává 11 dvojic, pět týmů postupuje přímo do druhého kola. V západní zóně se hrálo výhradně na jihu Afriky,  ve Svazijsku a v Lesothu. Už ve čtvrtek Mahamba deklasovala sanmarinskou Acquavivu, ovšem hosté hráli od 25. minuty v deseti hráčích. Dobře si vedl i lesothský Mafeteng, který dokázal získat s Monte Giardinem solidní tříbrankový náskok. Olympique Chamarel po boji dokázal vydolovat cennou výhru na hřišti v Simpi.

Ve východní zóně se hned trojice zápasů odehrála v Bhútánu. Nejlépe si vedlo Paro, které porazilo svazijskou Mahambu o dva góly. Thimphu Yetties i mistrovský Raidak narazili na těžší soupeře z Andaman respektive z Barmy a oba domácí týmy vybojovaly remízu, což nejsou do odvety příliš nadějné výsledky. Dvě utkání se hrála v Sikkimu a domácí nijak nezazářili. Mistrovská Sherpa nestačila na Vikantice a do odvety pojede s dvougólovým mankem. O něco lépe si vedli Icemans, kteří sice porazili sanmarinské Faetano, ale v závěru neudrželi dvougólové vedení, takže Sanmarinci s porážkou 2:3 mohou být celkem spokojeni. Největší gólová nadílka se zrodila na jihu Barmy, kde svůj návrat na pohárovou scénu oslavil domácí Tararingapatam šesti góly v síti St. Piérre Sharks. Ovšem Ma Wan Lop  v domácí brance čtyřikrát inkasoval, takže odveta na Mauritiu bude otevřená.

88. Brady 5:0

Rozhodčí Tsabalya (LES)  /0/,  818 diváků. Hráno 7. 9. v Mahambě.

Mahamba: Wagula - Dubleyt, Madla, Makwele Mbweha (66. Modloweni), Kariguri - Titlah, Siladze, Mhlamene (86. Wadoo) - Thulani Mbweha (82. Brady), Nuwatsiname, Sengereti

Acquaviva: Gianperri - Sapi (73. Vaverca), Tartini, Georges, Osli - Dibbi, Sappi, Simoncelli (25. Prokoff) - Costi, Paolo Rocco, Pietro Rocco (46. Cascagni)

Rozhodující moment nastal v 25. minutě. Thulani Mbweha šel sám na branku, branář Gianperri vyběhl až před vápno a pronikajícího útočníka musel faulovat. Následovala samozřejmě červená karta, do branky nastoupil Prokoff a z pole byl obětován Simoncelli. Ještě do poločasu domácí využili přesilovku dvakrát. Ve druhé půli se však hra překvapivě vyrovnala a i hosté se dostali do několika příležitostí. Až v samotném závěru střídající Brady přidal pátý gól.

FC Simpi - Olympique Chamarel 1:2 (1:1)

9. Paolo de Roma 0:1
25. Buthanyambasi (Togungayali) 1:1
  26. Hurst ŽK
  51. Paolo de Roma 1:2

Rozhodčí Ebony (BER)  /0/,  1011 diváků. Hráno 7. 9. v Simpi.

Simpi: Ngunda - Tomumbaso, Olamahli (85. Yamisi), Oshukali (75. Namisishahni), Selkirk - Whaddo, Kagwawa, Zulu - Buthanyambasi, Togungayali (79. Nayalsilemru), Meshuge

Chamarel: Poulain - Mouzaias, Bouvain, Kewele, Waga Waga - Hurst (46. Baribari), Rabessy, Labassa - Paolo de Roma, Perry (73. Masaya), Solomon (77. Verdi)

O utkání rozhodly začátky obou poločasů. Štírek de Roma dvakrát unikl domácí obraně a zaznamenal důležité góly. V prvním poločase měli domácí více ze hry, měli i více šancí. Vyrovnali a další gól jim rozhodčí po poradě s pomezním pro ofsajd neuznal. Toho si někteří diváci ani nevšimli a dlouho se domnívali, že domácí vedou 2:1. Zápas však skončil přesně obráceně. Druhý poločas už neměl valnou úroveň, hosté si hlídali vedení i za cenu zdržování a rozhodně nijak nepřesvědčili. Cenné vítězství však udrželi.

Mafeteng Stars - Monte Giardino 3:0 (2:0)

6. Mege 1:0
31. Shumac (Mwamawho) 2:0
53. Kakanda (Shumac) 3:0
  53. Ballonieri ŽK

Rozhodčí Ndahonem (MRI)  /0/,  887 diváků. Hráno 8. 9. v Mafetengu.

Mafeteng: Thomas - Balniérre, Mwamawho, Mamalas (79. Matuidi), Muputhu - Kukundakbehu, Warwick, Kakanda - Shumac, Mege (86. Moli), Moli Lesesa (79. Banana Lesesa)

M. Giardino: Marcello - F. Polleno, C. Polleno (46. Ballonieri), Parezzi, Moletsane - Pepini (86. Guzzi), Jacobsen (56. Rosetti), Attenda - Terminalesi II., Pucchini, Ch. Paderta

Mafeteng vyhrál zaslouženě nad papírově silnějším soupeřem. Od začátku byl lepším mužstvem, soupeře prakticky nepustil k ničemu.  Také druhý poločas vypadal ze začátku podobně. Za stavu 3:0 se hra poněkud vyrovnala, ale Sanmarinci se k žádné pořádné šanci nedostali a v domácí odvetě budou mít co dohánět.

Gangtok Icemans - Forza Faetano  3:2 (1:1)

86. Mishra ŽK

Rozhodčí Jayawanandrinathi (ANM) /1/, 1644 diváků. Hráno 7. 9. v Gangtoku.

Icemans: Lamachhe - Lamyen, Majubhar, Pradhan,Norgay - Chettri, Lhotspa, Ranival - Šára (84. Mizoram), Tripuri (72. Mishra), Ma Kchwei (46. Sittarne)

Faetano: Vini - Roseti, Babulca, Shan, di Selva - A. Paderta, Mamarosa (60. Genarro), Rossini - Terminalesi (71. Volcano), Baricelli (83. Pelletta), del Pietro

V tvrdě hraném utkání měli domácí problémy prosadit se proti hře Faetana s pěti obránci, přesto dokázali zareagovat na rychlý gól Terminalesiho a velkou bojovností otočit skóre. Hodně pomohl příchod Sittarneho do druhého poločasu, který oživil hru a hosté museli reagovat změnou rozestavení. V závěru Icemans nadějné dvougólové vedení neudrželi, pět minut před koncem se krásně k tyči trefil Roseti a vykřesal Faetanu do odvety naději.

Raidak Chhukha - Nachuge Typhoons  2:2 (2:1)

17. Dikpo 1:0
24. Badrinath 2:0
  37. Divindaloo 2:1
  55. Remaly 2:2

Rozhodčí Al Vahool (MDI) /2/, 779 diváků. Hráno 7. 9. v Chhukce.

Raidak: Ringwe - Yamalee, Badrinath, Bhushel, Lhomccho - Samchuk (84. Phumbul), Hu (65. Tingsem), Langlang - Dikpo, Su Mrong (65. Tang), Ganchheng

Nachuge: Ratnaparna - Kottamalupattna, Dorong, Remaly, S. Manore - Kamdesh, A. Manore (87. Rajarapundri), K. Manore - Uppatlaney, Jaraberu (78. Nandesh), Divindaloo (70. Wu Hnja Ja)

Na jihu Bhútánu se hrálo velmi kvalitní utkání. Úvod patřil domácím, kteří soupeře přehrávali a převahu také dokázali vyjádřit dvěma góly. Nachuge dostal do hry gól Divindaloo po ojedinělé akci v závěru poločasu a od té doby bylo utkání mnohem vyrovnanější se šancemi na obou stranách. Ve druhé půli brzy srovnal povedenou střelou obránce Remaly, další gól už i přes snahu na obou stranách nepadl, a tak remíza je zasloužená.

Sherpa Club Gangtok - Nova Vikantice  0:2 (0:1)

22. Masálek (Patras) 0:1
  80. Patras (Masálek) 0:2

Rozhodčí Olana (GUM) /0/, 1056 diváků. Hráno 8. 9. v Gangtoku.

Sherpa: Ganchheng - Lattam, Solopholok (70. Prandholing), Zemek, Shresti - Nangapar, Surman, Dhurbu (77. Tashakor) - Pratnesh, Danand (46. Soplay), Lapchuk

Vikantice: Přibyl - Kopřivňák, Dvořáček, Petřík, Masař - Pradi, Vosel (67. Hrozný), Porto - Masálek (85. Puč), M. Kovařík (67. Točník), Patras

Sherpům start do nové sezóny nevychází. Po domácí ligové porážce od Namchi nezvládl sikkimský mistr ani úvodní pohárové utkání. Vikantice zahrály výborně takticky a soupeři toho moc na své polovině nedovolily. Domácí byli schopni jakž takž kombinovat po šestnáctku soupeře, ale prosadit se v pokutovém území nedokázali. Vikantičtí hrozili rychlými protiútoky, z nichž padl v každém poločase jeden gól. Jedinou větší šanci domácích zahodil v závěru Lapchuk, a tak odveta na Moravě bude pro Sherpu hodně těžká.

Paro Druks - Batunga Mbuluzana  3:1 (1:1)

17. Nyamgal (Ventkathi) 1:0
  29. Siza Atsimani (Olemsi) 1:1
63. Zidang 2:1
84. Zidang (Longrisha) 3:1

Rozhodčí Opalena (VAN) /0/, 1450 diváků. Hráno 8. 9. v Paru.

Paro: Yaumuje - Nyamgal, Zidang, Goncchog, Wangden - Orgyen, Ventkathi, Puklay - Riti (72. Longrisha), Omuri (82. Palolem), Kali (80. Kemling)

Batunga: Waranga - Ghasingha (84. Marawanhula), Daguwagu, Mohloya, Pothlame - Skardal, Sinhasa (84. Lowu), Batunga - Siza Atsimani, Gawangubula, Olemsi (69. Melelekale)

Domácí měli většinu zápasu více ze hry, ale ofenzivním hráčům se střelecky nedařilo. Zaskočili však obránci - Nyamgal hlavičkou otevřel skóre a Zidang utkání dvěma góly v druhé půli rozhodl. Svazijci toho kromě vyrovnávací branky Sizy Atsimaniho, ke které přispěl také nedůrazný zákrok domácího mladého gólmana Yaumujeho, moc nepředvedli, jejich hra ve středu pole byla jalová a bez nápadu. V konfrontaci bhútánského a svazijského fotbalu, jejichž reprezentace se střetnou na podzim v klíčovém duelu o šanci na postup na MS se tak dařilo lépe Bhútánu, nicméně odveta je stále otevřená.

81. Catcher ŽK

Rozhodčí Chopyal (SIK) /0/, 816 diváků. Hráno 9. 9. v Tararingapatamu.

Tararingapatam: Ma Wan Lop - Kou Shou, Kou Shou Shwe, Bhan Sram, U Kcho - Kochichundry, Su Skunk (83. Shwe Shun Kyao), Pele-mali (71. Do Shun He) - Lan Doh, Ohn Lak Shwe (71. Ahn Sehn), Thaum Yan

Sharks: Arnou - Pailie, Catcher, Catchman, Grimes - Bob Zadani, Tse-tse, Budhiram - Gjoura (82. Bayonara), Maliga (77. Sayanga), Paul Chamaga (64. J. Zadani)

Za stálého deště a na kluzkém trávníku se hrál fotbal, ve kterém obranná hra na obou stranách hodně pokulhávala. Domácí byli přece jen o něco útočnější a po hodině hry se dostali až do třígolového vedení. Ztráta koncentrace a nedůraz ale znamenaly dva slepené góly v síti Ma Wan Lopa. V závěru sice Lan Doh zkompletoval hattrick, ale zbytečně inkasované góly mohou domácí mrzet.

Thimphu Yetties - Shwebo Pyas  3:3 (1:1)

89. Ma Dol Khme ŽK

Rozhodčí Iruran (NAU) /2/, 2855 diváků. Hráno 9. 9. v Thimphu.

Yetties: Phunduk - Rimbochhe, Ranjeet, Gyatchen, Pakchori - Rondup, Dzondup, Rongdrup - Rumbat (84. Nyindrak), Nemo (68. Drukmel), Wangyak (74. Ratnaka)

Shwebo: Jaragoor - Do Le Wa (87. Su Sinh), Su Hyat, Ma Dol Khme, Ha Shan - Han, Ahn Dol, Uddamalakolabundy - Su Wan (81. Ma Kchun), Shan Mlok, Su Mo (67. Mo)

V kvalitním utkání před výbornou kulisou si oba týmy rodělily body. Domácí sice dvakrát vedli, ale Shwebo zejména zásluhou výborného Hana otočilo ve druhé půli skóre a směřovalo k vítězství. Yetties vystřelil alespoň remízu střídající Nyindrak v samotném závěru. Jestli to bude stačit, uvidíme v odvetě, ve které bude Shwebo favoritem.