Úvod » Kvalifikace MS 2024

2. kolo kvalifikace

publikováno 25.05.2023 (aktualizováno 30.05.2023)

Pět zápasů 2. kola kvalifikace o postup na MS 2024, které uspořádá Svazijsko, se hrálo ve Východní zóně. Domácí týmy bezezbytku splnily roli favoritů a celkem bez potíží vyhrály. Také v Západní zóně vyhrály všechny zápasy domácí týmy. Nejdramatičtější byl zápas dvou afrických týmů ve skupině C Lesotho - Mauritius. Domácím patřil první poločas, kdy dali tři branky, Mauritius však ve druhé půli zabral a dotáhl na rozdíl jediného gólu. K vyrovnání měl pak velmi blízko Kwané, který v poslední minutě zblízka nastřelil břevno a dorážku poslal Mbobo vysoko nad. Také zápas na Špicberkách přinesl vyrovnaný boj, domácí rozhodli o svém vítězství nad Nauru až v 85. minutě. Nejsnadnější úlohu měla Aljaška, která si poradila s Andamanci vysoko 6:0. Andamanci měli problémy s dopravou, uvázli v Anchorage a do dějiště zápasu se dostali až tři hodiny před výkopem. Proto zejména v prvním poločase měli problémy s umělým povrchem v barrowské hale, ve druhé už byla hra přece jen vyrovnanější.

Ve skupině A potvrdil svoji suverenitu Bhútán, který po půltuctu branek, které nadělil Bermudám v 1. kole, nastřílel stejný počet i druhému karibskému soupeři Guadeloupu. Ten se sice už v 5. minutě ujal vedení, ale bhútánský tým brzy srovnal. Guadeloupe bránil nerozhodný stav jen první půlhodinu, pak překonal Gervaise Tamang a brzy po něm podruhé obránce Badrinath. Druhá půle už zcela patřila domácím, kteří na hřišti dominovali, hráčům Guadeloupu navíc nepomohlo ani vysokohorské prostředí v Paru, nakonec mohli být rádi, že příděl nebyl ještě vyšší. Nejlepším hráčem zápasu byl mladý domácí štírek Tamang, autor dvou gólů.
Ve druhém zápase skupiny A se zrodil stejný výsledek - Kiribati si poradilo s Bermudami. Ale vývoj utkání byl mnohem vyrovnanější. Domácí měli bleskový start, když během sedmi minut donutili Fonda dvakrát lovit míč ze sítě, a nutno poznamenat, že bermudský brankář ani v jednom případě neměl čisté svědomí. Kiribaťané pak polevili a soupeř byl mnohem častěji u míče až do konce poločasu. Technicky slušně vybaveným hráčům Bermud však chyběla větší přesnost a zejména finální přihrávka. Přesto dokázali skórovat, když se po Holmesově přihrávce prosadil Shakesperry. Ve druhé půli brzy zvýšil Bababituri a pak během deseti minut přidali domácí další tři góly a nechali opět hrát soupeře. Ten ale nic zvláštního nevymyslel, i když nůžky střídajícího Atkinsona jen o vlásek minuly Botiho branku.

Ve skupině B se v Dededu utkaly dosud neporažené týmy. Domácí Guam přivítal výběr Moravy a skoro patnáct stovek diváků vidělo kvalitní a zajímavý fotbal. Morava sehrála vyrovnanou partii, na vedoucí gól Mohawahy odpověděla gólem Bobka. V závěru poločasu ale domácí přitlačili a dvěma slepenými góly si vytvořili náskok do druhé půle. V ní se hrál oboustranně otevřený fotbal, Moravané dobře kombinovali a nebáli se ani zaútočit. Domácí několikrát podržel Arrasco v brance, také Mech na straně druhé si připsal několik dobrých zákroků. Branka už nepadla a Guam si tak připisuje důležité body.
Barma přivítala ve Shwebu výběr Vanuatu a o svém vítězství rozhodla už v prvním poločase, kdy soupeře jednoznačně přehrála a velkou převahu vyjádřila čtyřmi góly. Dvakrát se trefil nejlepší střelec Sikkimské ligy Di Wan. Po pátém gólu domácí výrazně polevili, v závěru až bohorovně přenechali iniciativu soupeři, který dvěma góly upravil skóre.

Ve skupině C přivítaly Maledivy outsidera San Marino a více než patnáct stovek diváků se nestačilo divit - první půle totiž patřila jednoznačně Evropanům, kteří byli čatěji na míči, přesně kombinovali a dvakrát překonali domácího brankáře Salimanaliho. Nutno poznamenat, že někteří domácí hráči se po hřišti jen bezcílně potulovali a do hry moc nezasahovali. Do druhé půle největší lenochy Linhavaddina a zkušeného Fishera nahradili Riti a Paluhaddhoo a obraz hry se výrazně změnil. Během sedmi minut bylo vyrovnáno, domácí se dostali do tempa a soupeř nestačil. V síti Piriho pak skončily další čtyři góly a Maledivci si připsali první vítězství.